Czapsy to rodzaj ochraniaczy na nogi jeźdźca, które mają za zadanie ochronić bryczesy i nogi jeźdźca przed otarciami oraz zabrudzeniami podczas jazdy konnej. Są to zwykle skórzane lub z syntetyczne ochraniacze, które zakładane są na buty i nogawki spodni.

Czapsy mogą być stosowane zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i sportowej, a ich używanie jest szczególnie ważne w jeździe w terenie, podczas rajdów, treningów skokowych, jak również w jeździe na dłuższych dystansach. Czapsy pozwalają utrzymać spodnie na miejscu i chronią przed podartymi nogawkami, co jest szczególnie ważne w przypadku użytkowania spodni jeździeckich - bryczesów, które są zwykle dość drogie i wrażliwe na uszkodzenia.

Ostatecznie, czapsy to ważny element garderoby jeździeckiej, który pozwala na wygodną i bezpieczną jazdę konną, chroniąc przed otarciami i zabrudzeniami, które mogą wystąpić podczas jazdy.

Czapsy a sztylpy jeździeckie — czym się różnią?

Oryginalnie czapsami nazywano osłony obejmujące nogi jeźdźca na całej długości, aż po pachwinę, natomiast sztylpy jeździeckie sięgały pod kolano. Różniły się także budową – te pierwsze zwykle są bardziej miękkie i mają dodatkowe łatwy wewnątrz, drugie zaś są nieco twardsze i sztywniejsze. Dziś projektanci odzieży ochronnej skłaniają się bardziej ku temu drugiemu typowi, przez co oba pojęcia stosowane są zamiennie. Sztylpy i czapsy występują w wariantach damskich, męskich i dziecięcych. Są świetnym uzupełnieniem sztybletów z krótką cholewką.

Zasady dobierania czapsów i sztylp

Aby sprawdzić, czy wybrany model będzie pasował na Twoją nogę, możesz skorzystać z naszych wskazówek. Dostępne w naszej ofercie czapsy i sztylpy, podobnie jak sztyblety jeździeckie damskie, męskie i dziecięce, dobieramy do konkretnych rozmiarów buta. Zarówno za małe, jak i za duże modele źle układają się w zgięciu pod kolanem i nie mogą należycie spełniać swoich funkcji. Jeśli masz nieco szerszą łydkę, warto zdecydować się na warianty z elastycznymi wstawkami — dzięki nim świetnie się układają i nie uciskają mięśni podczas jazdy.

Czapsy jeździeckie — skóra naturalna czy syntetyczna?

W naszej ofercie znajdziesz zarówno jeden, jak i drugi wariant, dlatego warto poznać bliżej ich zalety. Sztylpy oraz sztyblety jeździeckie męskie i damskie z naturalnej skóry świetnie oddychają i gwarantują dobrą ochronę nóg i spodni – pod warunkiem, że poświęcisz odpowiednio dużo czasu na ich konserwację. Syntetyczne modele są bardziej elastyczne, odporne na uszkodzenia i mniej czasochłonne. Są także znacznie tańsze, co warto uwzględnić, wybierając czapsy dziecięce, które będziemy często wymieniać na nowy model.

W ofercie sklepu Rekop znajdziesz ogromny wybór akcesoriów dla miłośników jazdy konnej niezależnie od ulubionych technik oraz stopnia zaawansowania. Sztylpy, czapsy oraz sztyblety jeździeckie — dziecięce, damskie i męskie — dostępne są w wielu rozmiarach, wariantach wykonania oraz w szerokim przedziale cenowym. U nas kupisz czapsy odpowiednie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów!


Czapsy Kategorie