Niezbędnik szkolenia konia
Każdy koń powinien przejść proces podstawowej edukacji, który przygotuje go do życia bezpiecznego i pełnego zaufania do ludzi. Edukację zacząć trzeba od wyeliminowania końskich lęków i związanej z nimi płochliwości. Dobrze znana miłośnikom koni Cherry Hill wyjaśnia, jak pomóc zwierzęciu w przełamaniu naturalnej obawy przed dotykiem człowieka, przed ograniczaniem swobody, a także jak rozwinąć zaufanie do jeźdźca czy opiekuna i nauczyć się szacunku i cierpliwości do nich. Kiedy koń przestaje się bać człowieka, jego zachowań, a także otaczających przedmiotów, znaczy to, że opanował końskie ABC i jest gotów do dalszej, trudniejszej nauki i współpracy z człowiekiem.
Cherry Hill – znana wśród miłośników koni instruktorka i trenerka – wyjaśnia, jak pomóc koniowi przełamać jego naturalne obiekcje wobec ludzkiego dotyku, rozwinąć jego zdolności ruchowe i nauczyć go zaufania do jeźdźca lub opiekuna.
Po opanowaniu końskiego ABC twój wierzchowiec stanie się doskonałym towarzyszem.
Będzie to koń:
- szanujący i respektujący człowieka,
- reagujący w opanowany sposób na bodźce,
- pewny siebie i ciekawy świata,
- opanowany podczas wszelkich zabiegów,
- spokojny w nieprzewidywanych sytuacjach,
- łatwy do schwytania i chętny do pracy,
- respektujący spokojnie uwiązanie na jednym i na dwóch uwiązach, także w obecności
innych koni, - cierpliwy i opanowany podczas jazdy na nim,
- pozbawiony lęku separacyjnego,
- w ruchu pod siodłem elastyczny, spokojny i poruszający się w równowadze.
Konie żyjące współcześnie, przebywając zwykle w stajniach i na wybiegach, codziennie stykają się z ludźmi. Gdyby znalazły się na wolności, wróciłyby bardzo szybko do pierwotnych, naturalnych zachowań i pierwotnego trybu życia. Skoro jednak ich wolność została ograniczona, muszą nauczyć się zachowań i reguł obowiązujących w tym innym, ludzkim świecie. Dopiero wówczas między nimi a ich opiekunami może zaistnieć niezbędna współpraca i harmonia. Konie muszą więc pozbyć się naturalnych lęków i obaw związanych z człowiekiem i jego otoczeniem, a następnie – nauczyć się szacunku i posłuszeństwa wobec człowieka, by móc żyć blisko niego i z nim współpracować. I właśnie o tym, jak postępować, by się tego bez stresu ani przymusu nauczyły, jest ta książka.
Wojciech Mickunas